Poradňa tuning

Úvod  /  Auto  /  Poradňa

Run-flat nejde len o výmenu kolies

Admin // 11.07.2011 // Poradňa

Podľa štatistík nie je poškodenie pneumatiky častou udalosťou. Keď však k tomu dôjde, môže ísť aj o život.

Znižovanie svetlej výšky

Lemon // 27.03.2008 // Poradňa

Ako správne klesnúť? Jedným z typických parametrov dokazujúcim nutnosť kompromisov v konštrukcii auta je jeho svetlá výška. Nielen pre rôznych vodičov, ale dokonca i pre jedného a toho istého je furt nevhodná. Raz – pri parkovaní, výjazdoch z miest mimo ciest, či prejazdoch cestných nerovností – je auto príliš nízko, inokedy (napríklad pri jazde po rovnej ceste) zasa zbytočne vysoko.

Podložky

Lemon // 18.03.2008 // Poradňa

S podložkou či bez? Hraničná rýchlosť jazdy v zákrute je daná stratou priľnavosti pneumatík alebo dosiahnutím hranice prevrátenia. Pri bežných osobných automobiloch s „normálnym“ pomerom výšky ťažiska a rozchodu je, samozrejme, pravdepodobnejšia prvá možnosť, vzdialenosť stôp kolies však hrá dôležitú rolu v oboch prípadoch.

Voľba správnych rozmerov kolies

Lemon // 27.02.2008 // Poradňa

Na veľkosti záleží Voľba veľkosti kolies je citlivá záležitosť. Väčšie rozmery zákonite znamenajú vyššiu hmotnosť (čiže zotrvačnosť), odpor vzduchu a zväčša i valivý odpor. Na druhej strane však väčšia šírka zväčša zvýši priľnavosť, čo umožňuje prenos väčších síl, či už v pozdĺžnom, alebo priečnom smere. Pneumatiky preto predstavujú dôležitý prvok odpruženia, ale najmä zavesenia, a hrajú dôležitú rolu v konečnom doladení jazdných vlastností.

Vhodná kombinácia diskov/plášťov

Lemon // 17.02.2008 // Poradňa

Ako správne natiahnuť gumu? Kontakt auta s cestou zabezpečujú (zväčša) štyri styčné plochy pneumatík. Štyri malé plôšky veľkosti asi dospelej ľudskej dlane. Tých pár centi štvorcových zodpovedá za všetko. Dobrá guma môže veľakrát pomôcť, no aj schopnosti tej najlepšej sa dajú skaziť jej nevhodnou montážou. Častým prehreškom proti všetkým zásadám je montáž príliš úzkeho plášťa na širší disk.

Nehrajte sa s ohňom

Lemon // 16.02.2008 // Poradňa

Myšlienka na podobnú rubriku zrela už dlhšie, pozorovanie ladených, no najmä „ladených“ áut a rozhovory s nemalým počtom ich majiteľov ma však presvedčili, že je najvyšší čas.

AFÉRA: MM racing a Profituning verzus ABC tuning

Lemon // 21.08.2007 // Poradňa

KLAMÁRI! Na začiatok povedzme, že Marek Mosný a Ivan Šoltýs sú majiteľmi známych slovenských čiptuningových firiem. Spoločne sa dohodli, že začnú bojovať proti pseudočiptuningu. Že proti čomu to idú bojovať?

Motorové oleje II.

Lemon // 16.05.2007 // Poradňa

Ako na výber motorového oleja? Pred mesiacom sme si povedali zopár detailov o funkcii motorových olejov v mazacom systéme, o ich požadovaných vlastnostiach aj o možnostiach, ako ich pomocou vhodného zloženia a najmä prísad dosiahnuť. Detailné zloženie bežného používateľa zaujímať nemusí. Podstatné je to, ako sa olej vysporiada s úlohou spoľahlivo zabezpečiť mazanie motora. Charakter oleja prezrádzajú najmä jeho dva parametre – viskozitná a výkonnostná špecifikácia. Na ich základe je možné určiť vhodnosť použitia daného maziva pre každý konkrétny prípad.

Slovenské online shopy III. časť

ATMaros // 24.02.2007 // Poradňa

Po kratšej pauzičke pokračujeme v prehľade a malom teste slovenských on-line shopov. Je prekvapujúce, že na našom drobnom tuningovom trhu pracuje toľko väčších či menších firiem. Predošlé, už predstavené webshopy boli prezentáciou známejších firiem zaoberajúcich sa predajom a montážou príslušenstva s prívlastkom tuningové. Teraz prišiel rad aj na menej známe firmy a firmičky, ktoré si aspoň svojou snahou spestriť ponuku zaslúžia našu pozornosť a podporu.

Autom na dovolenku

ATMaros // 24.02.2007 // Poradňa

Chystáte sa na dovolenku autom? Tešíte sa na dovolenku? Nepochybne, hlavne ak ste si ju dlho plánovali. Aby sa vaša radosť nepremenila na starosť, oplatí sa príprave pred odchodom venovať malú chvíľu.

<< < 1 2 3 4 > >>

AutoTuning Magazin
© 2000 - 2018 autotuning.sk - všetky práva vyhradené