Systém e-HDI je novo dostupný pre Peugeot 3008, 5008 a Partner

Úvod  /  Auto  /  Novinky  /  Systém e-HDI je novo dostupný pre Peugeot 3008, 5008 a Partner

Francúzsky variant na tému samočinného vypínania motora a následného naštartovania za pomoci reverzibilného alternátora sa ďalej šíri ponukou Peugeotu. Od prvého júla si ju môžete zaobstarať v kombinácii s modelmi 3008, 5008 a Partner.

Admin // 17.07.2011 // založiť diskusiu

Systém štart/stop je spojený s naftovou jedna – šestkou a robotizovanou prevodovkou BMP6. V ponuke nahrádza verziu s motorom 1,6 HDI FAP 112 k 2-Tronic. Ako uvádza výrobca, e-HDI by malo v mestskej premávke predstavovať oproti svojmu predchodcovi pätnásť percentnú úsporu paliva.

Rovnakú úsporu potom ponúka tiež Partner Teepe, ktorý taktiež prichádza s motorizáciou 1,6 e-HDI. V jeho prípade je agregát naladený na 92 koní a opäť nechýba robotizovaná prevodovka. Nový start/stop systém sa týka iba osobnej varianty. Z dôvodu čo najmenšej produkcie emisií CO2 dostal Partner ešte ďalšie úpravy. Korektne sa jedná o uzavretie saní na prednej maske, deflektory pod podvozkom, zadný spojler a pneumatiky s nízkym valivým odporom.

Systém e-HDI je zaujímavým riešením samočinného vypínania motora. Namiesto klasického zosilneného štartéra je tu možnosť použitia tzv. reverzibilný alternátor, ktorý dokáže pracovať tiež ako elektromotor a cez remeň tak roztáča motor. Výhodou je tichší proces štartovania a fakt, že sa motor dokáže vypnúť a znovu zapnúť ešte za jazdy. Aby nedochádzalo k poklesu napätia, je tu použitý kondenzátor, ktorý krátkodobo dokáže uchovať energiu pre niekoľko naštartovaní za sebou.

Peugeot 5008 1,6 e-HDI získate za cca 22 tis. €, 3008 1,6 e-HDI stojí okolo 22,1 tis. € a „ekologický“ Partner Teepe dostal cenovku 16 tis. €.
 

Fotogaléria (obrázkov: 3)


Diskusia k článkuAutoTuning Magazin
© 2000 - 2018 autotuning.sk - všetky práva vyhradené