Japonské BMW – Infiniti Q45

Úvod  /  Auto  /  Novinky  /  Japonské BMW – Infiniti Q45

Značka Infiniti mierila hneď od počiatku vysoko, keď sa rozhodla, že sa postaví BMW. Luxusný sedan Q45 mal byť jej hlavnou zbraňou.

Admin // 11.07.2011 // založiť diskusiu

S prvou luxusnou divíziou prišla v USA na trh Honda (Acura), skutočný útok na európske a americké luxusné značky nasledoval až s divíziami Luxus (Toyota) a Infinity (Nissan). Zatiaľ Luxus zacielil na Mercedes-Benz, vzala si značka Infiniti na mušku BMW.

Vlajkovou loďou značky Infiniti pri jej debute v roku 1989 sa stal luxusný osemvalcový sedan Q45 nabitý špičkovou technikou. Vozidlá Infiniti Q45 sa vyrábali až do roku 2006 v troch generáciách, ale najzaujímavejší a najosobitejší z nich je pôvodná konštrukcia z rokov 1989 až 1996 s interným označením G50.

V Japonsku boli k dispozícii tiež varianty s predĺženým rozvorom vrátane reprezentačnej limuzíny Nissan President (HG50) postavené na technickom základe Infiniti Q45. Nissan President bol v roku 1993 prvým vozidlom vybaveným s čelným airbagom pre cestujúcich na zadných sedadlách.

Pokroková technika

Prvý Infiniti Q45 zaujalo svojou dynamikou a jazdnými vlastnosťami. Zážihový osemvalec poskytoval zo zdvihového objemu 4,5 litra najvyšší výkon 206 kW (280 k), ktorý na zadné kolesá prenášala štvorstupňová samočinná prevodovka.

Podvozok sa mohol pochváliť náročnou konštrukciou s viacprvkovou prednou aj zadnou nápravou a samo svorným zadným diferenciálom s viskóznou spojkou.

Niektoré modely boli vybavené dokonca riadením všetkých kolies HICAS a plne aktívnym odpružením.

Postupný odklon od športového zamerania

Posádku rozmaznával luxusný interiér s koženým čalúnením, audio systémom Bose, elektricky nastaviteľnými sedadlami vpredu s pamäťou, elektricky nastaviteľným volantom, elektronicky riadenou klimatizáciou a celou radou ďalších prvkov. Modely pre japonský trh mali ešte bohatšiu výbavu, ktorú značka Infiniti svojím severoamerickým zákazníkom nedopriala.

Pre modelový rok 1994 nasledoval facelift, ktorý priniesol klasickú masku chladiča namiesto pôvodnej uzatvorenej triede, ktorá nebola mnohými potenciálnymi zákazníkmi považovaná za dostatočne dôstojnou pre luxusné automobily.

Aj to bol jeden z dôvodov, prečo Infiniti Q45 – byť technicky zaujímavejší – mohlo iba ticho závidieť predajné úspechy rivalovi od Toyoty (Lexus LS). Reakciou bolo zamierenie druhej generácie vozidiel Infiniti Q45 predstavené pre modelový rok 1997 predovšetkým na komfort, ale to už je iná história.


 

Fotogaléria (obrázkov: 7)


Diskusia k článkuAutoTuning Magazin
© 2000 - 2018 autotuning.sk - všetky práva vyhradené